Krenuo je drugi dan How To Weba, i red je da ispravimo malu Twitter grešku sa lokacijom i kažemo da ljubav ipak dolazi iz Rumunije. Retkost je videti dešavanja na kome su ljudi ovoliko pažljivi oko gostiju i predavača kao ovde. Svi iz organizacije trude se da vam nijednog trenutka ništa ne fali, a to ide do detalja da će vam praviti društvo dok čekate lift. Da ne dužim o tome previše, generalni je utisak da je ovo jedna od najbolje organizovanih konferencija na kojoj sam bio do sada.

Dan je krenuo sa Karlosom iz SeedCampa, kog smo imali prilike da upoznamo već na Mini Seedcamp dešavanju u Ljubljani. Generalni utisak cele Seedcamp ekipe jeste da zaista daju sve od sebe da probude evropsko tržište i ovdašnju startap kulturu. Kao neko ko trećinu svojih investicija daje u ovaj deo Evrope, ali i neko ko je imao priliku da bude deo domaćeg How To Web-a, njihov značaj nije ništa manji ni za naše tržište. Karlosovo predavanje bilo je posvećeno opisu samog Seedcampa i startapa u koje investiraju, nekim od dosadašnjih investicija poput Lookk-a i osiječkog Farmeron-a ali i pojašnjavanju samog termina akceleratora. Akceleratori su pored investicije zaduženi da pruže određene kontakte i edukaciju samim startapima i tako ubrzaju proces (odakle i ime) njihovog razvoja i nalaženja daljih investicija. U dosta korisnom predavanju izlaže i koje su ideje u koje su investirali:

  1. Demokratizacija postojećih servisa: bankarske usluge, razmena novca, poređenje cena, agencije za nekretnine…
  2. Pojednostavljenje postojećih i povezivanje više servisa u jedan – servisi poput Rapportive, Vox.io..
Kao neke od pravaca u kojima trebate da razmišljate ako želite da pokrenete servis ističe sledeće pravce razmišljanja:
  • Koji servisi koje koristite nisu dovoljno efikasni i mislite da mogu da se upotrebe
  • Koji su to procesi koji mogu da se urade na jednostavniji način
  • Koje servise biste voleli da vidite integrisane da biste dobili bogatije iskustvo
Sve u svemu jedno odlično predavanje, i nadam se da ćemo imati priliku da ga uskoro gledamo na nekom od dešavanja i u Beogradu.

Mark Randal – Rešenja postoje

Predavanje ovog simpatičnog čikice se čekalo od prvog dana, i ako nisam baš imao predstavu “u čemu je fora”. Ispostaviće se da je u pitanju jedno od onih motivacionih predavanja koje svi volimo na konferencijama. Mark je, koristeći svoje iskustvo, pričao o onome zbog čega smo došli ovde – startap kulturi i potrebi da se razvije ozbiljan ekosistem kako bismo gurali ekonomiju napred. Startapima savetuje da se više kreću i upoznaju ljude i da se ne brinu toliko da će im neko ukrasti ideju, već da je konkretno preispituju ne bi li došli do pravog rešenja. Ako ideja ne obećava, važno je da to što ranije otkrijemo kako bismo mogli da nastavimo dalje pravim putem.

Eric Wahlforss – SoundCloud

Radni naslov predavanja bio je – put od 0 do stotine aplikacija i miliona korisnika najavio je da će biti više priče o samoj SoundCloud platformi i načinu na koji je  ona uticala da servis, koji danas ima 5 miliona korisnika raste. Izgradnja API-ja zaista može napraviti prekretnicu kada je u pitanju rast i ispravljanje grešaka koje postoje u sistemu. Bitno je i koristiti isto od samog početka i za razvoj internih stvari kako biste mogli da dovedete isti na što viši nivo i omogućite korisnicima da ga sa lakoćom koriste. U daljem širenju platforme pažnju treba posvetiti i samoj dokumentaciji, kako bi omogućili što većem broju da koristi API – sadržan puno primera i korišćenje jednostavnog jezika. Okačena je i prezentacija online, pogledajte ovde.

Posle lika iz SoundClouda usledilo je predavanje o Prezi.com servisu, koji i sam volim da koristim s vremena na vreme, jer ima nešto drugačiji pristup izradi prezentacija. Nažalost, predavač je toliko usporen i dosadan da ni na koji način ne odslikava kompaniju koju predstavlja. Osim činjenice da imaju 5 miliona korisnika i da su kao takvi druga najbrže rastuća kompanija u CEE regionu niste mogli mnogo toga pametnog da čujete… Sledi panel pa ručak, vreme je za malu pauzu.

Drugi deo dana

Počinje sa predavanjem Maks Niderhofera, osnivača Qwerly-a o društvenom identitetu i problemu koji je posle dugo godina rešen Facebook connectom. OpenID i slični sistemi brze registracije i logovanja na sajtove nisu imali dovoljno veliku motivaciju za same sajtove da budu implementirani. Formiranje sopstvenog social grapha omogućava svakom sajtu građenje znatno bogatije baze korisnika nego ikada, što nije bio slučaj sa pređašnjim rešenjima. Ostaje dilema privatnosti i korišćenja tih podataka za komercijalne usluge, ali to je nešto čime ćemo se svakako baviti narednih nekoliko godina.

Lepo je na dešavanju ove veličine i značaja konačno imamo i lokalnog predstavnika. Pretpostavljate već sa slike da je to Branko, predstavnik Nordeusa i najigranije sportske igrice na svetu – Top Eleven-a. Uz dosta sveobuhvatno predavanje sastavljeno u prvom delu od prezentacije koju smo imali vremena i da čujemo na Gejmifikaciji, saznali smo na koji način funkcioniše integracija sa samim Facebookom, koji su pokazatelji uspešnosti i kako monetizovati celu priču. Zabavno i informativno, koliko to može da kaže neko ko nije baš najobjektivniji poput mene :)

Dan se završava proglašenjem pobednika Startap takmičenja i blokom predavanja o evropskim startap inkubatorima. Pobednici su iz Mađarske, EasyLing, mreža prevodilaca zajedno udruženi na poslovima prevođenja sajtova. Sledi dosta kratko predavanje Džona Bredforda iz Springborda, o prvoj fazi razvoja startapa i značaju tima za isti uz ključnu poruku – Ako niste umorni tokom izrade svog startapa, onda verovatno nešto ne radite kako treba. Ili vam manjka predanosti.

This is the end

Panel o inkubatorima zatvara i ovo jako uspešno dešavanje. I ako iscrpljeni poprilično od slušanja i praćenja svega što se desilo ova dva dana ne mogu reći da nisam zadovoljan viđenim. Konferencija je zaista dobro struktuirana i organizacija je bila svakog trenutka na visokom nivou. Ako bih tražio mane, verovatno bi bile upućene panelima koji su uključivali previše ljudi. 4 ili 5 osoba i moderator je zaista previše za bilo kakvu temu, poruke koje se iznose izgube vremenom poentu i niste najsigurniji šta ste poneli iz čele priče.

Generalni zaključak je da su Rumuni na dobrom putu. Ovo JESTE jako dobra konferencija, i detalji oko kojih se oni staraju, kao i aktivnost same scene govore da od njih imamo jako puno toga da naučimo. Ovde je došao krem evropske investicijske scene, kao i neki od najzanimljivijih evropskih startapa danas. Lepo je videti tako nešto na jednom mestu u regionu i pravo je osveženje na ono što sam viđao u poslednje vreme. Istina je da Bukurešt i nije toliko blizu koliko sam očekivao – 10ak sati vožnje busom učiniće da predstojeći vikend provedem u krevetu, ali kao što rekoh – vredelo je i to je jedino što zapravo bitno.

5 replies on “Iz Rumunije s ljubavlju

  1. Lijepo je vidjeti da se jedno takvo dešavanje odvijalo u Rumunjskoj i to na tako visokom nivou i da su svi koji su pohodili to dešavanje ostali iznenađeni ljubaznošću i vrhunskom organizacijom!!!

Comments are closed.