Jeftini letovi znaju i da ne budu tako jeftini kada stavite sve na papir. Odštampaj ovo, doplati ovo, idi odavde do ovde, jednostavno nakupi se i to na kraju dođe podjednako kao i normalan let. Negde pre sat i po sam shvatio da nisam odštampao kartu za let ujutru i morao sam da nađem način da je odštampam da me ne bi pre samog leta častili sa još 30+ funti troška. Nije fora ni u cifri toliko koliko u neizvesnosti, pa sam se uz pomoć Twitter družine snašao i taksijem otišao do najbliže kopirnice. Kad tamo, taksista – čovek star oko 50ak godina koristi Twitter. Pa kako da ne reagujem.
Sam Twitter mi ne bi toliko zapao za oko, koliko činjenica da je koristio TweetBot na svoj iPhoneu. Nešto poput Ubera u Francuskoj, taksisti ovde imaju svoju iPhone aplikaciju u slučaju da ih neko pozove na taj način. Ali tu se ne završava njihova inventivna upotreba tehnologije, razlog zašto ovaj taksista ima TweetBot je u tome što im je Twitter način da međusobno komuniciraju o gužvama u gradu i da se na taj način bolje snalaze u istom, a opet TweetBot mu omogućava da to mnogo efikasnije radi u toku vožnje u odnosu na oficijelnu aplikaciju. Tako prosto i tako logično, a opet nama toliko nepojmljivo sa obzirom na svet taksista kakvim ga mi vidimo. Istina, i kod nas postoji #bgsaobracaj, ali osim nekolicine pojedinaca ne može se reći da je doživeo masovniju upotrebu. O taksistima tek da ne pričamo.
Kao što rekoh u naslovu, tehnologija je zaista lepa i pruža toliko načina da se dobro iskoristi. Sa pametnim telefonima, lokacijskim servisima i mobilnim internetom koji je dostupan gotovo svuda sada, rekao bih da je samo stvar lične inicijative koliko želimo pametno da je iskoristimo, a ovaj primer sa londonskim taksistima je verovatno najbolji dokaz za to.
Sta je koristio? GetTaxi i Hailo?
Hailo se više reklamira i prisutniji je čini mi se. U svakom slučaju super stvarčica :)
low cost čovek mora da zna da koristi. ograničen prtljag, štampanje karte do 7 dana pred put i malo mesta za noge. no biggie, just proactive